Vårt mål: Ett tobaksfritt Sverige

 

Ordförande

Lena Sjöberg, tandläkare
lena@ymtkansli.org

 

Vice Ordförande

Birgitta Enmark, tandhygienist

birgitta.enmark@regiongavleborg.se

 

Kassör

Miranda Nordström , tandläkare

miranda.nordstrom@distriktstandvarden.se

 

Sekreterare

Karin Sjögren, tandläkare

karinsjogren@telia.com

 

Ledamot

Stella Airila-Månsson

stella.mansson@gmail.com

 

Marita Fager

marita.fager@ptj.se

 

Karin Sjögren

karinsjogren@telia.com

 

Katarzyna Swigon

k.swigon@gmail.com

 

Johanna Reuterving Smajic

johanna.smajic@ltkalmar.se

 

Annette Birnbaum, adjungerad

annette.birnbaum@gmail.com

 

Aktuellt

  • Almedalen: Fler har fått upp ögonen för tobaksindustrins påverkan

    Att allt fler fått upp ögonen för tobaksindustrins metoder och påverkan på politiken var tydligt under Almedalswebbinariet som Tobaksfakta och Yrkesföreningar mot Tobak arrangerade.  Det är uppenbart att samhället måste Läs vidare

  • Tackla Tobak i Tandvården 2021 – yrkeskonferens om tobaksprevention 15 april

    Välkommen på seminarium Tackla Tobak i Tandvården och få information om det senaste inom tobaksområdet samt bra tips inför samtalen med patienterna! Välkommen på seminarium Tackla Tobak i Tandvården och Läs vidare

  • Film om att prata med patienter om nikotinprodukter

    I filmen ges en inblick kring hur användningen av tobak påverkar, inte bara användaren utan många fler, och varför det är viktigt att vi som tandvårdspersonal pratar om tobak och Läs vidare

Besök våra hemsidor

Adress

Tandvård mot Tobaks Kansli
Box 738
101 35 Stockholm, SWEDEN

Besöksadress

Klara Östra Kyrkogata 10
Stockholm

Kontakt

Tel: 073-947 77 64
E-post: info@ymtkansli.org