Vårt mål: Ett tobaksfritt Sverige

 

Ordförande

Lena Sjöberg, tandläkare
lena@ymtkansli.org

 

Vice Ordförande

Birgitta Enmark, tandhygienist

birgitta.enmark@regiongavleborg.se

 

Kassör

Miranda Nordström , tandläkare

miranda.nordstrom@distriktstandvarden.se

 

Sekreterare

Karin Sjögren, tandläkare

karinsjogren@telia.com

 

Ledamot

Stella Airila-Månsson

stella.mansson@gmail.com

 

Marita Fager

marita.fager@ptj.se

 

Karin Sjögren

karinsjogren@telia.com

 

Katarzyna Swigon

k.swigon@gmail.com

 

Johanna Reuterving Smajic

johanna.smajic@ltkalmar.se

 

Annette Birnbaum, adjungerad

annette.birnbaum@gmail.com

 

Aktuellt

  • Tackla tobak i tandvården 6 april

    Nationell yrkeskonferens om tobaksprevention Snart är det dags för Tackla tobak i tandvården. Konferensen sker på plats i Svenska Läkarsällskapets lokaler, eller via länk för den som önskar, och belyser Läs vidare

  • Vårt samhälle behöver inte unga nikotinister

    Snusets fördelar mot rökning används ofta som argument för en positiv syn på snus, men en sådan jämförelse blir skev då få saker är så hälsofarligt som rökning. Det skriver Inger Läs vidare

  • Almedalen: Fler har fått upp ögonen för tobaksindustrins påverkan

    Att allt fler fått upp ögonen för tobaksindustrins metoder och påverkan på politiken var tydligt under Almedalswebbinariet som Tobaksfakta och Yrkesföreningar mot Tobak arrangerade.  Det är uppenbart att samhället måste Läs vidare

Besök våra hemsidor

Adress

Tandvård mot Tobaks Kansli
Box 738
101 35 Stockholm, SWEDEN

Besöksadress

Klara Östra Kyrkogata 10
Stockholm

Kontakt

Tel: 073-947 77 64
E-post: info@ymtkansli.org